© - Ferdi Tayfur'un Resmi Hayran Sitesi - ©
Ferdi Tayfur Hayran Sitesine
Lütfen Üye Olun


Ferdi Tayfur'un Resmi Hayran Sitesi
 
Ana sayfaAnasayfaEventsKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ferdi tayfur hayatı devamı - 8

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ByDaMaR
Site Krucusu
Site Krucusu
avatar

Yaş : 27 Mesaj Sayısı : 593

MesajKonu: ferdi tayfur hayatı devamı - 8   6/6/2009, 13:03

Neden sonra Sermet Ağabeyimin öyküsünü anlattı. Bir süre Adana'da kalmamı ve çalışıp ocaklarına yardım etmemi istedi. Başımıza gelen ani felaket, beni müzikten ve amaçlarımdan koparacak kadar büyüktü. Kendimi aşılmaz bir duvarın ötesinde görüyor, normal adetler ve normal hayatın diğer tarafta bulunduğunu ızdırapla düşünüyordum. Adana'nın yabancısı olmadığım bir işte çalışmaya başladım.Tarım işçiliği yapıyordum. Sabahın erken saatlerinde kalkıyor tarlanın başına gidiyordum. Ortalık aydınlanırken 15'er kişilik gruplar halinde bir sıra oluşturur ve kazma, dövmeğe başlardık. Kozaların etrafında kabuk bağlamış bazı yabancı bitkileritoprağı kırarak yok etmeğe çalışırdık. Buna kozaların havalandırma işlemi deniliyordu biz ırgatlarca. 25 yaşına basmıştım artık . Delikanlılık çağımızın çevherini taşıyorduk. İstanbul hayal kent olmuştu benim için. Unutup gitmiştim. Zeren Plak Fiması diye bir plak firmasından çağrı aldım. Adanalı bir arkadaşımdı sahibi. Adı yanılmıyordam Mehmet Zerentürk'dü. Bana plak doldurmamı önerdi. İlk plaklarımı doldurmamdan bu yana, ikibuçuk yıl geçmişti. Yedinci 45 'liğimi Zeren Firması adına doldurdum. '' kaderimsin ''. Plak büyük bir ilgi gördü. Özellikle Adana ve yöresinde binlerce adet sattı. Plak kapağının üzerindeki fotoğraflardan tanıyanlar beni birbirlerine gösteriyorlardı. ''Yıllar süren bir çabadan sonra, nihayet düzlüğe çıktım.'' Ama, talihim kısa sürmüştü ne yazık ki. Firma sahibinin kardeşi bir adam öldürmüş ve o da firmayı kapatmak zorunda kalmıştı. İstanbul2dan dört yıla yakın bir süredir zak kalmıştım.'' Kaderimsin '' adlı şarkımı dinleyen Kader Plak Firması sahibi bana bir haber yollatıp, İstanbul'a davet etti. Ve işte yıllar boyu dillerden düşmeyen '' Huzurum Kalmadı '' isimli şarkımı bu plak firmasına okudum;

BİLSEN UZAKLARDA KİMLER AĞLIYOR
GELEMEM SEVGİLİM KADER BAĞLIYOR
GURBET ELLER BANA BİR MESKEN OLDU
GELEMEM SEVDİĞİM FELEK BAĞLIYOR
HUZURM KALMADI FANİ DÜNYADA
YAPIŞTI CANIMA
BİR KARA SEVDA

Evet yapıştı canıma bir kara sevda. O karasevda sözcüğü öyle geniş bir içerik taşıyordu ki, bu şarkının sözlerini yazana kadarki olan yaşamımın her kesitinde, her saniyesinde bunu yoğun biçimde duydum. O karasevdada sevdiğim kızdan tutun da babamın vuruluş olayına kadar her birşey yer alıyordu. Plak istenen satışı yapmış ama yine de istediğim huzura kavuşamıyordum. 1973 yılında ağabeyimle birlikte Adana'nın Hürriyet Mahallesi'nde bir kıraathane açtık. Adını da Ses koyduk. Ağabeyim ve babalığım kıraathaneyi çalıştırıyorlar, ben de durmaksızn eve kapanıp besteler yapıyordum. Yine aynı yıl şimdi eşim olan Zeliha ile nişanlandım. Bu nişanda ailemin ısrarı büyük rol oynadı. Nişanlımın babası bir inşaat ustasıydı. Sade bir törenle yüzükleri parmaklarımıza geçirdik. Artık omuzlarıma ikinci bir sorumluluk yüklenmişti. Plaklardan kazandığım paraların bir bölümünü eve veriyordum, bir bölümünü de nişanlımla harcıyorduk. Durmaksızın beste yapıyordum. İçimde öylesine yoğun bir birikim vardı ki, elime kağıdı kalemi aldığımda diziler bir su gibi akıyordu kağıt üstüne. İstanbul'dan Görsev plak firmasınadan bir çağrı aldım. Gittim. iki yıllık bir sözleşme imzaladık. Plak başı bir lira alacaktım. Bu firmaya anlaşmamız süresince 5 tane 45 lik doldurdum. '' Kır Çiçekleri '', '' Bana Gerçekleri Söyle'', '' Postacı '', '' Mahkumların Duvası'' ve '' Yüreğim de Yara Var ''. Plakların satışı iyi gidiyordu. Patron ayrıca ayda bin lira da maaş bağlamıştı bana. Çünkü 1974 yılında mütevazi bir evlilikle dünyaevine girmiştim. Tüm eşyaları taksitle almıştık. Özellikle mobilyacıya büyük borcum vardı. İki yıl kadar sonra Görsev Plak firmasıyla bir anlaşmazlığımız oldu. Ve oradan ayrılmak zorunda kaldım. aynı plak firmasıyla çalışan İsmail Mersinli'yle çok iyi arkadaş olmuştuk. Kafa kafaya verip onunla Elele adlı bir plak şirketi kurduk. 1975'de , kendi adıma doldurduğum ilk 45'liğim '' Akşam Güneşi '' çok büyük oranda satış yaptı. Sermayemiz kısıtlı ve İsmail ile benim bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz vardı. İlk plağımızın iyi satış yapmasına karşın yine de büyük sarsıntılar geçiridik ve sonunda da firmayı kaptmak zorunda kaldık. Bu arada Elenor plak firması Atilla Alpsakarya ile tanışmıştım. Benim iki bestemi alıp Gülden Karaböceğ'e okutmak istedi. Hiç düşünmeden '' Peki '' dedim. '' Dur Dinle Sevgilim '' ile '' Bana Gerçekleri Söyle '' idi bu şarkılar. Sınra Elenor Plak Firmasıyla 2 yılık anlaşma imzalaadım. Stüdyoya girip '' Bırak Şu Gurbeti '' adlı plağı okuduğumda Atilla Alpsakar' ya 25.000 lira avans verdi bana. artık gittikçe adımı duyurmaya başlıyor, ünüm yaygınlaşıyordu. Bu firmaya yaptığım ikinci plağımdan sonra wolkswagen marka bir otomobil aldım. '' Alıştım '' ''Yad Eller'' ve '' Çeşme '' adlı plaklarım bu dönemin en iyi satış yapan 45'likleriydi. Yalnız plak olarak değil sinema alanından da yoğun öneriler geliyordu. Ancak aynı zamanda menajerim olan Atilla Alpsakarya, film çevirmemin henüz zamanı olmadığını söylüyordu.

Benim de bu arada bir kızım olmuştu. Kızım bana çok ans getirmişti. Soner film markasıyla altı filmliğine bir anlaşma imzaladım. İlkinden 20.000 lira diğerinden de 75.000 lira aldım. İlk filmim '' Çeşme '' 'ydi ve rol arkadaşım da Necla Nazır' dı Filmin çekimi Antalya'daydı. Hafızamın alamıcağı kadar büyük bir aşk yaşanıyordu kamera karşısında. Ve bu aşk günün birinde özel yaşamımıza da yansıdı. 10 Mart 1977' de ilk filmim Adana 'da gösterildiğinde yer yerinden oynamıştı. Film hiç kimsenin beklemediği gişe rekorları kırıyordu. İşletmeci İzzet Bey, kendi memleketim olduğu için gala yapmamı istedi. Memnuniyetle kabul ettim. Göründüğüm her planda çılgınlarca alkışlanıyordum. Filmin arasında beni sahneye çıkartıp '' Çeşme '' şarkısını okumamı istediler. Ben de kırmayarak ilk dörtlüğü okudum. İlk kızımdan sonra bir kızım daha olmuştu. İki kızım ve bir oğlum vardı. Ailemi İstanbul'a getirtip bir ev tuttum. Gerek plak satışlarımdan, gerekse filmlerden büyük paralar kazanıyordum. Sürekli teklifler yağıyordu. Adeta halk arasında bir kahraman olup çıkmıştım. 1977'deki '' Derbeder'' filmi ile ünüm daha da artmıştı. Sonra '' Merak Etme Sen '' adlı plağım geldi. Bu şarkım hala dillerde dolaşıp duruyor. Şarkılarımın bazı sözleri halk dilinde günlük konuşmalara bile girmişti. Çocukluğumda kurduğum düşler gerçek olmuştu artık. Anama verdiğim sözü tutmuştum. Ama herşeye rağmen yine de içimde bir ekisklik vardı. Öldüğüne bir türlü inanamadığım babamın da bu günleri görmesini isterdim. Sanki günün birinde çok uzaklardan gelip '' Beni kaçırdılar oğlum. Ben başka bir ülkedeydim '' diyerek bizi bağrına basacak, beni alnımdan öpecek gibi geliyor. Nice iyi insanlar var ki, ızdırap içinde ölürler. İşte benim babam da bunlardan biriydi. Adını aldığım dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur kadar belki büyük bir sanatçı değilim. Ama, onun adına ona layık bir biçimde yaşattığım için mutluyum. Bunca yıl sonra gelşen zenginlik ve şöhret beni şımartmadı, bilakis halen benim çocukluk günleriminızdırabı içinde olan insanlara karşı büyük bir zaafım ve ilgim var.

Beni kasetlerimde, filmlerimde kuyruklar oluşturup yalnız bırakmayan beni buralara getiren yüce HALKIMA sonsuz SAYGILAR


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.ferditayfur.forumn.org
Efsane_Ferdici
Onursal Üye
Onursal Üye
avatar

Yaş : 29 Mesaj Sayısı : 157

MesajKonu: Geri: ferdi tayfur hayatı devamı - 8   3/29/2010, 09:25

paylasımın ıcın tskler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
sami
Admin
Admin
avatar

Yaş : 31 Mesaj Sayısı : 61

MesajKonu: Geri: ferdi tayfur hayatı devamı - 8   8/14/2010, 16:10

eline sağlık
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
ApocaLypTo
Admin
Admin
avatar

Yaş : 25 Mesaj Sayısı : 11

MesajKonu: Geri: ferdi tayfur hayatı devamı - 8   12/19/2012, 21:51

eline sağlık bilgilendirme İçin Teşekkürler.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ferdi tayfur hayatı devamı - 8
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rock ın babası Erkin Korayın Hayatı!
» GülÇiNİn HayATı
» Robert Thomas-Pattinson'un Hayatı
» Justin Bieber'ın Hayatı Sinemada
» YasEMinİn haYAtI

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
© - Ferdi Tayfur'un Resmi Hayran Sitesi - © :: ~~ .. FERDİ TAYFUR - BİYOGRAFİ .. ~~ :: ' - Ferdi Tayfur - Hayatı - '-
Buraya geçin: